egészség és nyugdíjpénztárak

Önkéntes Pénztárak (Nyugdíj, Egészség- és Önsegélyező Pénztár)

2024 | július 18.
Magyarországon a Pénztáraknak nagy múltja van, a jelenlegi szabályozásban az Önkéntes nyugdíjpénztárak, illetve az Egészség- és Önsegélyező pénztárak szolgálják az Ügyfeleket. A pénztáraknak számtalan előnyét élvezhetjük, akár a nyugdíjra akarunk extra jövedelmet gyűjteni, akár az egészségügyi, vagy egyéb kiadásaink után szeretnénk az adónkból visszaigényelni. Mindkét esetben fontos az alapos tájékozódás, ebben leszünk partnereid!

Pénztárak – Hogyan igényelhetsz vissza adódból évente 150.000 Ft-ot?

Tudtad, hogy számtalan olyan kiadás van, mint például a gyógyszertári termékek, szemüveg, fogászati ellátás, csecsemőápolási cikkek, gluténmentes élelmiszer és még folytathatnánk a sort, aminek az árából 20%-ot visszakaphatsz? Egy átlagos 1-2 gyermekes családnak évente több, mint 700.000 Ft olyan kiadása van, amit Egészségpénztáron keresztül is elkölthetnének. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos család ebben az esetben, ezen kiadási után visszaigényelhet 140.000 Ft-ot!

Ebben a cikkben egy rövid betekintést adunk, hogy hogyan teheted meg mindezt, vagy hogyan tudsz a nyugdíjadra évente akár 150.000 Ft adóvisszatérítést igényelni.

 

Egészség- és Önsegélyező pénztár

A Pénztár önkéntes alapú, így nincs befizetési kötelezettséged, kivéve az egyszeri alaptagdíj, ami évente 4-5 ezer Ft. Viszont érdemes kiszámolnod, hogy egy évben mennyi pénzt szoktál elkölteni olyan kiadásokra, amiket pénztáron keresztül is elkölthetsz. Ha ezt az összeget befizeted egy Egészség- és Önsegélyező pénztárba, akkor a befizetések után mindenképp visszakapsz 20%-ot a személyi jövedelemadódból, ami nem lehet több egy évben, mint 150.000 Ft.

Melyek ezek a kiadások?

Egészségpénztári rész:

    • Gyógyszertári termékek és készítmények
    • Szemüveg, kontaktlencse és tartozékaik
    • Hallókészülék és tartozékai
    • Gyógyászati segédeszközök (lázmérő, vérnyomásmérő, könnyített gipsz, bioptron lámpa)
    • Magánegészségügyi szolgáltatások (vizsgálatok, szűrővizsgálatok, műtétek, fogászat)
    • Gyógyintézeti kezelés, ellátás (tüdőgondozó, psziché gondozása, rehabilitáció, kórházi napidíj)
    • Gluténmentes élelmiszerek
    • Csecsemő és betegápolási cikkek (pelenka, babakozmetikum, tápszer, cumisüveg)
    • Gyógymasszázs, gyógytorna, fizioterápia
    • Táppénz kiegészítése (a pénztártag igényelheti a nettó kiesett jövedelmére)

Önsegélyező pénztári rész:

    • Beiskolázási költségek
    • Felsőoktatási költségek (tandíj, kollégium, albérlet)
    • Lakáscélú jelzáloghitel törlesztőrészlete

Ezen felül, ha a pénztárunkba gyűjtünk pénzt olyan nem várt vagy várt kiadásokra, mint például a gyermek születése, temetési költségek, Gyed, Gyes kiegészítése, rokkantsági ellátás kiegészítése, munkanélküliség, úgy ezen jogcímek által is pénzt vehetőnk ki a pénztárunkból.

Fontos szabálya a pénztárnak, hogy bármennyi pénzt tehetünk be, kivenni, viszont a fent leírt tételekre vehetjük ki pénzünket, amit igazolni kell a pénztár felé.

A pénztár nagy előnye, hogy a befizetések után 20%-ot, évente maximum 150.000 Ft-ot visszaigényelhetünk a pénztári számlánkra, így 750.000 Ft befizetéssel kaphatjuk vissza a maximális adójóváírást. A mai árkörnyezetben ez jelentős pénzösszeg, a mi célunk, hogy ezt te használd az állam helyett.

Kollégáink vállalják, hogy kiszámoljuk neked, mennyit is kaphatsz vissza, illetve tájékoztatnak, hogy hogyan kell pontosan használnod a pénztárat, hogy visszakapd befizetett adód egy részét.

 

Önkéntes Nyugdíjpénztár

Amennyiben nyugdíjas éveidre szeretnél gyűjteni kötelezettségek nélkül, és még több, mint 10 éved van a nyugdíjkorhatárig, úgy az Önkéntes Nyugdíjpénztár egy kiváló választás lehet.

Mik a főbb szabályok?

A befizetéseid nyugdíjcélúak, így azt fő szabály szerint a nyugdíjba vonulásod után tudod felhasználni. A pénztár befizetett pénzek után 20% adójóváírásra vagy jogosult, ami szintén nyugdíjcélú. Ez az összeg évente maximum 150.000 Ft lehet, így ezt 750.000 Ft éves befizetéssel érheted el.

Milyen hozamokkal rendelkeznek a pénztárak?

Ha összevetjük a hazai Nyugdíjpénztárakat, 2009 és 2023 között elmondható, hogy évente az átlagos nettó hozam 8% körül alakult. Ez jóval több, mint az ebben az időszakban történt pénzromlás, ami megközelítőleg évente 4,5% volt. Ez azt jelenti, hogy valós esély van arra, hogy reálhozamot ér el a nyugdíjmegtakarításod. Természetesen pénztárak között vannak különbségek, viszont a múltbéli hozamokról tájékozódhatunk, hogy egyes pénztárak hogyan teljesítettek.

Hozzáférhetőség

A pénzhez fő szabály szerint a nyugdíjba vonulás után van lehetőségünk hozzáférni, viszont 10 év elteltével a hozamokat kivehetjük pénztárunkból, majd ezt követően 3 évente ugyanezt megtehetjük, ezen felül a 20. évüket betöltött befizetések szintén kivehetőek. Amennyiben nem a fent említett alkalmakkor vennénk ki pénzt, úgy a kivett összeg után SZJA és SZOCHÓ fizetés kötelezettsége merül fel, így ez nem tanácsos.

Költségek

Az átlagos nyugdíjpénztári költség 0,5-2% között mozog. Fontos, hogy ezt a költséget a pénztár akkor is vonja, ha épp nem fizetünk be tagdíjat, így ez csökkenti a nyugdíjra felhalmozott tőkét. Nem feltétlen az olcsóbb megoldás a jó! A kisebb taglétszámú pénztárak sok esetben kisebb költséget számolnak fel, viszont ennek lehet hátránya a megfelelő háttér hiánya miatti kockázat.

   

Mielőtt meghoznád döntésed, keress fel minket, Kollégáink készséggel állnak rendelkezésedre.

IRODA KERESŐ