nyugdíjbiztosítás

Nyugdíjbiztosítás

2024 | július 18.
Magyarországon és nemzetközileg is tényként kezelik, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszerek a demográfiai változások miatt nem fenntarthatóak, így az államoknak érdekükké vált, hogy támogassák az öngondoskodást. Egyik ilyen forma a Nyugdíjbiztosítás, melyet ebben a cikkben mutatunk be röviden.

Nyugdíjbiztosítás – Kezd el most, hogy az idő Neked dolgozzon és ne ellened!

A ma ismert Nyugdíjbiztosítások 2014 óta elérhetőek, melyet az SZJA törvény szabályoz. Lehetőséget nyújt a megtakarító személynek, hogy a befizetései után 20%-ot visszaigényeljen a személyi jövedelemadójából. Ennek évenkénti maximális mértéke 130.000 Ft. A hazai biztosítási piacon számos megoldás közül választhatsz. A termék alapszabályai minden esetben azonosak, viszont a kiegészítő megoldások, a költségek, valamint a rugalmasságot adó paraméterek, mint például a szüneteltetés, vagy a kötvénykölcsön lehetősége, nagyon is különbözővé teszi ezeket a megoldásokat. Ezen felül a termékek várható lejárati összege között akár milliós eltérések is lehetnek, így egy jó döntéssel sokat nyerhetünk. Ebben leszünk a partnereid!

Ebben a cikkben bemutatjuk a Nyugdíjbiztosítások legfontosabb előnyeit, a nyugdíjrendszer főbb problémáit, valamint választ adunk a leggyakrabban felmerülő kérdésekre, hogy segíthessünk megtalálni a számodra legmegfelelőbb megoldást.

  

Mik a Nyugdíjbiztosítás legfontosabb jellemzői?

A Nyugdíjbiztosítás egy megtakarításos életbiztosítás, melyet nyugdíj célra záradékol a biztosító társaság. Ez azt jelenti, hogy a termék ezzel alkalmassá válik arra, hogy a megtakarító személy személyi jövedelem adójából visszavezessenek a Nyugdíjbiztosítására. Ez a befizetések 20%-a, de maximum évente 130.000 Ft. Ez azt jelenti, hogy évente 650.000 Ft befizetéssel kaphatjuk vissza a maximális támogatást az adóhivataltól.

A legfontosabb sarokkövek:

    • A nyugdíjbiztosítás lejárata a megkötéskor hatályban lévő öregségi nyugdíjkorhatár, vagy a biztosított személy nyugdíjra jogosultsága, (például nők 40 korkedvezménnyel történő nyugdíjazás), vagy a biztosított egészségkárosodása, amely eléri a 40%-ot.
    • A legkisebb lehetséges futamidő 10 év, így legkésőbb 55 éves korig lehetséges elindítani. Ettől eltérni csak speciális szabályok vállalásával lehetséges.
    • A legkisebb megtakarítási díj eltérő, jellemzően a biztosítók havi 15.000 Ft-tól teszik lehetővé a takarékoskodást, de ennél kisebb összegű megoldás is fellelhető.
    • A vállalt díjat fizethetjük havonta, negyedévente, félévente, de akár évente is.
    • Jellemzően az első 3 év eltelte után a biztosítók lehetőséget adnak a díjfizetés szüneteltetésére, amennyiben az ügyfélnek erre igénye van. Az, hogy ezt hány alakalommal teheti meg az ügyfél, és milyen tartamra szüneteltethet, szintén társaságonként változó.
    • A díjakat lehetőség van értékkövetni, ezzel is védve a pénz értékét az inflációval szemben. Egyes biztosítóknál ez kötelező, valahol pedig választható.
    • A várható hozamok összefüggésben vannak a gazdaság teljesítményével, valamint a választott eszközalap portfólióval. Jellemzően lehetséges az, hogy a megtakarítás az infláció feletti hozamot érjen el.
    • A megtakarítás tartama alatt a hozzáférés nem ajánlott ennél a terméknél, mivel az szerződésbontással is járhat, valamint az adójóváírások visszafizetésével, aminek további költségterhei vannak. Egyes biztosítóknál vannak megoldások átmeneti anyagi nehézségek áthidalására, így ez is egy fontos érv lehet a döntés során.

 

Nyugdíjrendszerünk a jelenlegi formában nem fenntartható.

 A fejlett világ legtöbb országában, így hazánkban is a nyugdíjrendszer az úgynevezett kirovó-felosztó elv alapján működik. Ez annyit jelent, hogy az állam az aktív dolgozók befizetései terhére fizeti ki az aktuális nyugdíjakat. Ez a rendszer csak addig tartható fenn, amíg jelentősen több a dolgozó, mint a nyugdíjas.

A jelenlegi demográfiai tendenciák alapján viszont egyre csökken a befizetők száma, míg drasztikusan emelkedik a jogosultak aránya. 

Mivel 1 aktív keresőtől lehetetlen lesz annyi pénzt elvonni, ami elegendő egy nyugdíjas számára, így legalább 2 negatív következménnyel mindenképp számolni kell:

    • A nyugdíjkorhatár várhatóan emelkedni fog (67- 70 évig)
    • A kifizetett nyugdíjak önmagukban képtelenek lesznek fedezni egy nyugdíjas megélhetését

Tudtad, hogy

    • a várható nyugdíj az elkövetkezendő évtizedben még a mostanihoz képest is drasztikusan csökkenni fog?
    • egy 65 éves személy még várhatóan közel 20 évet fog nyugdíjban tölteni?
    • a minimális öregségi nyugdíj továbbra is kevesebb, mint 30 000 forint havonta?
    • az ellátottaknak több, mint fele 100 000 forint alatti nyugdíjból él?

 

Döntésed értéke meghatározza nyugdíjas éveidet. 

 Megéri nálunk kötnöd nyugdíj célú megtakarításod:

    • Kollégáink személyre szabottan segítenek az elvárásaidnak leginkább megfelelő megoldás megtalálásában.
    • 20% adójóváírást vehetsz igénybe befizetéseid után, számos nyugdíj megtakarítás közül választva.
    • Már a szerződéskötéskor megtudhatod, hogy az adott megtakarítás által mekkora nyugdíj kiegészítésre számíthatsz.
    • Szerződésed kapcsán, ha bármikor kérdésed merülne fel, vagy tanácsra lenne szükséged, állunk rendelkezésére, személyesen, telefonon és online is.

 

Ne habozz, tedd meg az első lépést a nyugdíjas éveid biztonsága érdekében – kérj személyre szabott ajánlatot még ma!

IRODA KERESŐ