Új kötelező felelősségbiztosítások: Mi vár ránk 2025-től az építőiparban és a tervezői szakmákban?

Új kötelező felelősségbiztosítások: Mi vár ránk 2025-től az építőiparban és a tervezői szakmákban?

2024 | december 5.
2025-től új jogszabályok lépnek életbe az építőiparban és a tervezői szektorban, amelyek kötelező felelősségbiztosítást írnak elő. Ha Te is érintett vagy, ne hagyd az utolsó pillanatra a szükséges biztosítások megkötését! Tudj meg mindent a változásokról, a biztosítások fontosságáról és arról, hogyan készítheted fel vállalkozásodat a kötelező biztosítással kapcsolatos új követelményekre. Kattints a részletekért!

2025. január 15-től új jogszabályok lépnek életbe, amelyek kötelezővé teszik a felelősségbiztosítás megkötését az építőipari kivitelezők és az építészeti-műszaki tervezők számára. Ezek a változások azért fontosak, mert biztosítják, hogy a kivitelezői és tervezői tevékenység során esetlegesen bekövetkező károkat megfelelően fedezni tudják, így védve a vállalkozásokat, ügyfeleiket és partnereiket. Nézzük, mit kell tudni az új szabályozásról!

 

Miért van szükség erre a változásra?

A jogszabályok célja, hogy az építőipar és a tervezői szektor megbízhatóságát növeljék és biztosítsák, hogy a szakmai felelősség megfelelő módon legyen biztosítva. A biztosítások elősegítik, hogy a vállalkozások képesek legyenek fedezni a tevékenységük során okozott károkat, ezzel védve nemcsak magukat, hanem a partnereiket is. Ráadásul a jogszabályi megfelelés biztosítása érdekében 2025-től a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a Magyar Építész Kamara és Mérnöki Kamara fogja ellenőrizni a biztosítások meglétét. Érdemes tehát időben gondoskodni a biztosítás megkötéséről!

 

1. Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítás

Kire vonatkozik?
Az építőipari kivitelezési tevékenységet végző egyéni vállalkozókra és cégekre, amelyek a következő TEAOR kódok valamelyikét használják: 41.10, 41.20–43.99.

Mit nyújt fedezetet a biztosítás?
A biztosítás a következő esetekre szól:

  • Személyi sérüléses károk – balesetek, melyek a munkavégzés során történnek.
  • Dologi károk – építési anyagok, gépek, ingatlanok sérülése.
  • Sérelemdíjak – személyi sérüléses károk esetén lehet érvényesíteni, ha valakinek a jogait megsértik. Pl.: személyiségi jog, lakhatáshoz való jog. 
  • Alvállalkozók által okozott károk – az alvállalkozók hibáit is fedezi.
  • Szolgáltatások tárgyában okozott károk – például, ha a légkondicionáló felszerelése során a szerelő leejti a készüléket és az megsérül.

Biztosítási limitek:

Ellenőrzés

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fogja ellenőrizni, hogy rendelkezel-e érvényes biztosítással, ezért ne hagyd az utolsó pillanatra!

 

2. Kötelező tervezői felelősségbiztosítás

Kire vonatkozik?
Az építészeti és műszaki tervezési tevékenységet végző egyéni vállalkozókra és cégekre.

Mire nyújt fedezetet a biztosítás?
A biztosítás alapfedezetként az alábbiakat tartalmazza:

  • Személyi sérüléses károk – ha a tervezés során baleset történik.
  • Dologi károk – tervezői hiba miatt, a kivitelezéstől függetlenül az ingatlanban kár keletkezik. Pl.: Repedés, süllyedés. 
  • Sérelemdíjak – személyi sérüléses károk esetén lehet érvényesíteni, ha valakinek a jogait megsértik. Pl.: személyiségi jog, lakhatáshoz való jog. 
  • Alvállalkozók által okozott károk – ha a tervezés során alvállalkozó hiba történik, az is fedezve van.
  • Tisztán vagyoni károkBár ez nem kötelező eleme a jogszabályi előírásoknak, de a biztosítok statisztikái alapján a tervezői felelősségi károk közel fele tisztán vagyoni kár. Így javasoljuk ennek a fedezetbe vonását is! Ilyen eset, ha a hibás tervezésből adódóan anyagi veszteség keletkezik, amely nem kapcsolódik közvetlenül a személyi sérüléshez vagy dologi kárhoz. Pl.: az építési felügyelet az ingatlannal szemben valamilyen követeléssel/büntetéssel lép fel.

Biztosítási limitek:

Ellenőrzés

A Magyar Építész Kamara vagy a Magyar Mérnöki Kamara fogja ellenőrizni az érvényes biztosítás meglétét, ezért érdemes a megfelelő fedezetet időben kialakítani.

 

Miért fontos figyelni ezekre a változásokra?

Az új jogszabályok nemcsak a jogi megfelelőséget biztosítják, hanem a vállalkozásod biztonságát is!

A megfelelő biztosításokkal elkerülheted a váratlan pénzügyi terheket, amik akkor merülhetnek fel, ha kár keletkezik a kivitelezés vagy tervezés során. Ne feledd, hogy 2025. január 15-től a biztosítások meglétét ellenőrizni fogják, így ha nem rendelkezel érvényes felelősségbiztosítással, nem folytathatod a tevékenységedet!

Fontos megjegyeznünk, hogy a fent közölt limitek a jogszabályban meghatározott minimum biztosítási összegek. Javasoljuk, hogy mindig az adott tevékenység működésének és kockázati körének megfelelő biztosítási limitek kerüljenek meghatározásra.

Illetve, a jogalkotói előírásokon felül az adott tervezői vagy kivitelezői tevékenységet végző ügyfeleknek egyéb felelősségbiztosítási kockázatokra is szükségük lehet. Ilyen felelősségi kör lehet a munkáltatói felelősségbiztosítás, az építőiparban ez egy kifejezetten kárveszélyes terület és sajnos gyakran fordulnak elő munkavállalót ért személyi sérüléses károk is. Sok vállalkozás dolgozik Magyarország területi hatályán kívül is, ezért fontos annak a lehetőségét is felmérni, hogy szükséges-e területi hatály kiterjesztés.

Ha bármilyen kérdésed van a témával kapcsolatban, vagy tudni szeretnéd, hogy pontosan milyen biztosításra van szükséged, keress minket bizalommal.

 

Mit tegyél most?

Ha úgy érzed, hogy a vállalkozásod érintett a változásokban, ne halogasd a biztosítás megkötését! Ne feledd, a megkötés legkésőbbi határideje 2025. január 15! 

 

 

Szakértő kollégáink segítenek kiválasztani a legmegfelelőbb megoldást, hogy megfelelj a jogszabályoknak és Te is biztosítva legyél!

 

IRODA KERESŐNK